سه شنبه, 01 خرداد 1397
Blue Red Green
  • اخبار داغ
اخبار کوه نوردی: قهرمانان ماراتن کوهستان - دوشنبه, 21 اسفند 1396 17:39
اخبار کوه نوردی: پیمایش ارتفاعات رشته کوههای پلوار - چهارشنبه, 18 بهمن 1396 17:56
اخبار کوه نوردی: مسابقه ژئوپارک تریل رانینگ قشم - دوشنبه, 16 بهمن 1396 18:36
غارنوردان دیواره نوردی چرا دوچرخه سواری کوهستان

غارنوردان

غارنوردان آماتور کسانی هستند که به این فن بیشتر از جنبه ورزشی نگاه می‌کنند. امروزه تعداد این غارنوردان از غارنوردان حرفه‌ای بیشتر است و اکثر غارهای جدید توسط این افراد…

دیواره نوردی

صعود چند مرحله‌ای با ابزار گذاری به بالای دیواره‌های مرتفع (چندین طول طناب)، که معمولا به زمانی بیش از یک روز نیاز دارد. دیواره نوردی خود دارای انواع متفاوتی از…

چرا دوچرخه سواری کوهستان

 اگر یک کوهنورد یا  حتی دوست دار طبیعت هستید دوچرخه کوهستان رو به دو دلیل به شما توصیه می کنم. اول در دوچرخه سواری کوهستان همچنان از محیط کوهستان ،…

خطرات دره نوردی

خطرات

دره نوردی می تواند خطرناک نیز باشد . فرار از کناره های یک دره اغلب غیر ممکن بوده و فرود کامل دره تنها راه ممکن می باشد.

به دلیل دوردست و غیر قابل دسترس بودن بسیاری از دره ها عملیات نجات می تواند به مدت چند ساعت و یا چند روز به درازا بیانجامد.

هیدرولیک / جریان قوی آب

دره ها با میزان چشمگیر جریان آب می توانند بسیار خطرناک باشند و جهت فرود ایمن و بی خطر از چنین دره هایی نیازمند تکنیکهای خاص کار با طناب می باشیم. هیدرولیک ها، جریان های عمیق آب و جریان های آبکش مانند در دره هایی با جریان زیاد آب رخ می دهند و می توانند باعث به دام انداختن، چرخش و یا خفگی دره نورد شوند. در طی حادثه ای در پارک ملی زایوان در ایالت یوتای امریکا، دو سرپرست گروه نوجوانان در جریان های هیدرولیک بسیار قوی در یک دره خفه شدند. و این حادثه باعث بدنامی ورزش دره نوردی گردید.

جریان های سیل آسا (سیل های ناگهانی)

یکی از خطرات بالقوه بسیاری از برنامه های دره نوردی ، سیل های ناگهانی می باشد. یک دره زمانی دارای سیل های ناگهانی می شود که حجم عظیمی از نزولات آسمانی ( باران) به یکباره وارد سیستم زه آب شده و سطح آب همزمان با ریزش هرز آب به داخل دره ، به سرعت بالا می آید. بارندگی در دره هایی که محل زه آب مناطق وسیعی در اطراف می باشند، می تواند کلیومترها دور از محل فعالیت دره نوردان بوده  و کاملاً دور از چشم آنها باشد. یک دره آرام و حتی خشک به دلیل توفان های تند و شدید در نزدیکی آن می تواند سریعاً تبدیل به یک جریان سیل آسا شود.

مرگ و میرهای متعددی در نتیجه جریان های سیل آسا رخ داده اند. در یک واقعه جنجال برانگیز در سال  1999،  21 توریست در جریان یک سفر دره نوردی تجاری در دره ساکستن باخ در کشور سوئیس غرق شدند.

کم دمائی ( پائین بودن غیر طبیعی دمای بدن)

بیماریهای مربوط به دما می تواند جزء خطرات دره نوردی محسوب شوند. در دره های کویری خشک ، اگر اقدامات ( تمهیدات) لازم جهت اجتناب از اشعه های شدید خورشید اتخاذ نگردند و بدن میزان کافی آب دریافت نکند، خستگی مفرط ناشی از گرما رخ می دهد. کم دمائی یا دمای پایین بدن می تواند یک خطر جدی در هر نوع دره ای که دارای آب است و در هر موقع از سال صورت پذیرد. لباس غواصی و لباس خشک می تواند تا میزان زیادی این خطر را کاهش دهد. اما زمانیکه دره نوردان محاسبات اشتباهی در میزان نیازشان به حمایت در مقابل آب دارند خطرات و حتی موقعیت های مرگباری می توانند رخ دهند. هیپوترمیا ( کم دمایی) دلیل بارز بر اثر حادثه ای است که در سال 2005 رخ داد. در این واقعه دو دانشجو در یک درۀ دور دست در ایالت یوتا غرق شدند.

گودال های آب ( غرقاب ها)

بعضی از دره نوردی ها، بخصوص دره نوردی در شکاف هائی از جنس ماسه سنگی، مستلزم فرار از گودالهای آب می باشند. گودالهائی این چنین که در اثر سقوط آب در انتهای گودالهای کوچک در مسیر جریان آب بوجود می آیند. اغلب گرد بوده و به دلیل عمق زیادشان نمی توان در آنها ایستاد ودیواره های آنها نیز بسیار صاف و صیقلی می باشند که به راحتی نمی توان از آنها بیرون آمد. دره نوردان از تجهیزات خاص جهت فرار از این گودالها استفاده می کنند، از جمله قلاب های خاص کمک رسانی در کوهنوردی که به میله های بلندی متصل می شوند و کیسه ها و زین خاصی که به طناب متصل شده و به کناره های گودال پرتاب می شوند.

اضافه کردن نظر

افراد بی هویت جای در اینجا ندارند


کد امنیتی
تازه کردن

  بخش تبلیغات

  جستجو

  • سنگ

  • غارنوردی

  • دوچرخه

  • کوه نوردی