سه شنبه, 01 خرداد 1397
Blue Red Green
  • اخبار داغ
اخبار کوه نوردی: قهرمانان ماراتن کوهستان - دوشنبه, 21 اسفند 1396 17:39
اخبار کوه نوردی: پیمایش ارتفاعات رشته کوههای پلوار - چهارشنبه, 18 بهمن 1396 17:56
اخبار کوه نوردی: مسابقه ژئوپارک تریل رانینگ قشم - دوشنبه, 16 بهمن 1396 18:36
غارنوردان دیواره نوردی چرا دوچرخه سواری کوهستان

غارنوردان

غارنوردان آماتور کسانی هستند که به این فن بیشتر از جنبه ورزشی نگاه می‌کنند. امروزه تعداد این غارنوردان از غارنوردان حرفه‌ای بیشتر است و اکثر غارهای جدید توسط این افراد…

دیواره نوردی

صعود چند مرحله‌ای با ابزار گذاری به بالای دیواره‌های مرتفع (چندین طول طناب)، که معمولا به زمانی بیش از یک روز نیاز دارد. دیواره نوردی خود دارای انواع متفاوتی از…

چرا دوچرخه سواری کوهستان

 اگر یک کوهنورد یا  حتی دوست دار طبیعت هستید دوچرخه کوهستان رو به دو دلیل به شما توصیه می کنم. اول در دوچرخه سواری کوهستان همچنان از محیط کوهستان ،…

دره نوردی

دره نوردی

در اواخر قرن بیستم دره نوردان افرادمتخصصی بودند که به کشف دره های بکر می پرداختند.

در همین دوران بود که آوازه ی زیبایی دره ها در همه جا گسترده شد .رسانه ها درمورد دره ها و رازهای درون آنها رویا پردازی کردند و کتاب های راهنمای زیادی در این باره منتشر شد.تا اینکه در سال2000 دره نوردی یکی از سریع ترین ورزشها در کل دنیا شد .

امروزه در این جایگاه هنوز یک مرجع مناسب برای این رشته نداریم واین لغزش به این جهت است که دره نوردی مجموعه ای از مهارت هایی است که در سایر وزشها از قبیل کوهنوردی،غارنوردی ،سنگنوردی و آبهای خروشان وجود دارد . هر یک از این مهارت ها میتواند در تحکیم دانش نوآموزان دره نوردی موثر و مفید واقع شود در حقیقت افرادی که به صورت تخصصی به این ورزش می پردازند .

این کتاب یکی از اولین هاست کسانی که از اطلاعات فنی این کتاب استفاده می کنند باید کاری فراتراز خواندن یک مطلب انجام دهند. کسب مهارت با تمرین به وجود می آید و تصمیم گیری با تجربه به دست می آید این کتاب مشتاقانه به اطلاعات شما میافزاید نه اینکه جایگزینی برای مهارت های کسب شده به وسیله ی شما و همنوردانتان باشد .در اینجا باید در مورد مهارت های پیش نیاز صحبت کنیم ،به عقیده ی من بهترین دره نوردان افراد باتجربه ای هستند که نه تنها در کوهنوردی و کار با طناب مهارت دارند بلکه راهنمایان خوبی در دره های صخره ای هستند .در درجه ی اول هر کسی باید یک کوهنورد خوب باشد نه به این معنا که در یک باشگاه محلی یا دریک برهه ی زمانی خاص بلکه در کوهستان یعنی مکانی که فنون کوهنوردی به خوبی فراگرفته می شود .

راه مناسب دیگر برای کسب آمادگی در دره نوردی یادگیری شنا در آبهای خروشان است .در ورزشهایی که مربوط به رودخانه و آب است شرکت کنید . دوره های نجات درآب را بگذرانید چنانچه شماجهت استفاده از این فنون و اعمال آنها در دره ، این مهارت ها را قبل از مطالعه ی کتاب کسب کنید ، کتاب را بهتر متوجه خواهید شد و می توانید در دامنه های وسیع تری نسبت به این ورزش شرکت کنید از بیابان های خشک گرفته،دره ها ی آبی، جنگل های بارانی تا دره های منجمد در قله های بلند .

این کتاب مطالبی نظیر اصول ده نوردی –حمایت –کارگاهها ی صعود – پارو زدن واصول نجات را برای دره های آبی پوشش میدهد .این کتاب و کتاب هایی از این قبیل که در آینده منتشر خواهد شددر مورد مهارت هایی که با هم طنابتان در دره بدست آوردید به شما کمک می کند .

اصول دره نوردي

دره، دره پيمايي و دره نوردي

دره به راهرويي باريك، عميق با ديواره هاي صخره اي و شيب دار كه به وسيله جريان آب بر روي زمين ايجاد شده، اتلاق مي شود. صعود يا نزول يك دره ممكن است به مهارت هايي از قبيل پياده روي، كوهنوردي، پرش، ليز خوردن، راپل، و شنا نياز داشته باشد. دره نوردي معمولا به فعاليتي گفته مي شود كه به شنا در جريان آب و فرود در زير آبشار نيازمند است. دره پيمايي عمومي تر بوده كه بيشتر به پياده روي در دره گفته مي شود، اما هم دره نوردي و هم دره پيمايي معمولا به كار با طناب نيازمند است. دره ها به وسيله نوع تشكيل، نوع بافت سنگي كه دره از بين آن عبور مي كند، و ديگر روش ها طبقه بندي مي شود. براي يك دره نورد مهم اين است كه طبقه بندي بيانگر تكنيك هاي مورد نياز در فرود دره باشد: دره خشك بوده يا خيس است، باريك با شيب تند بوده يا عريض و باز است، فني است يا غير فني.

ريسك ها و خطرات

خطرهاي طبيعي آنهايي است كه قابل رويت بوده يا حس مي شود: ريزش سنگ، جريان آب، آب و هوا، و نيروهاي ديگر. خطرهاي ديگر به وسيله شكست در انجام كار يا عكس العمل نامطلوب به وجود مي آيد. اين خطرات مي تواند تاثير گزار تر از خطرهاي طبيعي بوده و هنگام اشتباه در برنامه ريزي و سرپرستي به وجود مي آيد: كه شامل اتمام غذا و آب ، كافي نبودن تجهيزات، عدم تفهيم درست نقشه ها، ارتباطات ضعيف، عدم انعطاف در برنامه، حواس پرتي؛ دودلي، عدم تخمين دقيق توانايي ها، رفتارهاي گروهي، فواصل، و سختي ها، بي صبري، ازخودراضي بودن و اعتماد به نفس بي جا، رقابت و فشارهاي رواني بي مورد،و نداشتن اطلاعات دقيق. زماني كه خطرات طبيعي با اشتباهات فردي همراه مي شود، نتيجه ريسك بسيار بالا و خروجي بد خواهد بود.

منبع:کتاب Canyoneering ترجمه توسط فرشته مدرس

 

اضافه کردن نظر

افراد بی هویت جای در اینجا ندارند


کد امنیتی
تازه کردن

  بخش تبلیغات

  جستجو

  • سنگ

  • غارنوردی

  • دوچرخه

  • کوه نوردی